Policja Hongkongu schwytała trzech rabusiów z bankomatów Bitcoin, którzy ukradli 30.000 dolarów.

Wraz z rozwojem przemysłu kryptograficznego i jego powolnym, ale stałym przyjmowaniem na całym świecie, przestępstwa związane z tym rynkiem nadal stanowią nowe wyzwania. Niedawno władze Hongkongu przechwyciły właśnie pierwszy w kraju napad na bankomat Bitcoin.

Chociaż tego typu kradzieże nie są tak powszechne, niedawny raport South China Morning Post ujawnił, że policja z Hongkongu aresztowała trzech mężczyzn, którzy rzekomo „oszukiwali“ bankomaty BTC, aby uciec z tego powodu z 30 000 HK$ (30 000 USD). Największa kwota z jednego automatu wynosiła 54 000 HK$.

Sześć różnych bankomatów Bitcoin Billionaire zostało wykorzystanych przez to trio, w wieku od 26 do 55 lat, i było w stanie uciec z około 30.000 dolarów poprzez 11 transakcji.

Raport dodaje, że sprawcy wykorzystali pewne nieujawnione „luki“, które umożliwiły im wypłatę gotówki bez oficjalnej autoryzacji. Inspektor Wilson Tam, biuro ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i przestępstw technologicznych, powiedział:

„Nie mogę ujawnić, jakie są luki“. Ale każda transakcja Bitcoin wymaga weryfikacji. Może pierścień ominął proces weryfikacji przed zabraniem pieniędzy.“

Policja została poinformowana przed aresztowaniem przez dwie centrale kryptograficzne, które zarządzały tymi bankomatami. Tam dodał, że obie strony zostały ostrzeżone, zauważając, że ta sprawa była pierwszą tego typu w Hongkongu.

„Zaoferowaliśmy obu firmom doradztwo w zakresie bezpieczeństwa i wierzymy, że zmodernizują swoje systemy. Po raz pierwszy natknęliśmy się na oszustwa związane z bankomatami Bitcoin“.

Władze uważają to trio za „głównych członków“ stojących za większą operacją przestępczą.

W zeszłym roku zgłoszono podobny incydent w Kanadzie, gdzie dwóch złodziei włamało się na lokalny rynek żywności w Vernon w Kanadzie, aby obrabować bankomat Bitcoinów. Złodziejom udało się uciec z 3000 dolarów, ponieważ przegapili 37 000 dolarów, które wciąż pozostały w bankomacie.

Rosnący popyt na Bitcoin wśród nowoczesnych inwestorów spowodował, że liczba bankomatów Bitcoin na całym świecie osiągnęła 8000 w czerwcu 2020 roku. Duża zmienność Bitcoinu i rosnąca wartość w ciągu roku uczyniły z tego aktywa cenny cel.